Історія Одеси зовсім ні починається з новоросії, Потьомкіна і Катерини Великої. В Османській імперії це місто Хаджибей, про який навіть непоганий історичний роман написаний. Видобуток будівельного каменю для будівництва міста (так званого штучного, тобто вже за допомогою кованої сталевий пилки) відбувалася під землею. На невеликій глибині через зручні лази з денним світлом. В цілому ніхто навіть і зараз не знає повної карти катакомб Одеси. Наука і туризм, і пошукове рух поєднується в спелестологія. Тому що тут реально знаходять скарби.
Температура в катокомбах Одеси круглий рік в межах +14 +16. Повітря сухе. Пропозицій по екскурсіях дуже багато. Загальна довжина досліджених каменоломнею Одеси оцінюється в 2.5 тисяч кілометрів. Місто розвивався близько 3 тисяч років з часів першої еллінської колонізації. Камінь різали в глибині землі і виносили на поверхню. У різних районах Одеси через катакомб утворилося безліч провалів грунту.
Для туристів пропонують безліч маршрутів. Неформальні спелестологи звичайно шукають скарби. І знаходять. АЛЕ це не тема для публікацій. Катакомби мають величезне значення для історії християнства. Історії воєн, пошукового руху, відновлення славних імен воїнів, партизанів і підпільників. Знято безліч кінофільмів на тему військових пригод. Навіть у 2008 році знято фільм про катакомбних бандах Одеси.

 

Фото катакомб Одеси

 

Катакомби Одеси на мапі