До виникнення сучасної Аркадії на цьому місці протікала мала річка. Русло річки пролягало Аркадійською балкої, де вона і впадала в море. Наприкінці 18-го століття тут існував хутір Витгенштейна. У 1818 році цей хутір викупив майбутній декабрист, приятель Пушкіна, Сергій Волконський. Так був започаткований розвиток майбутнього поселення, згодом курорту. На прилеглих до балки плато і схилах почали облаштовувати свої маєтки відомі в тодішній Росії роди: Стурдза-Едлінг, Дуніна, Маразлі, Родоконакі, Маврокордато, Папудова. Наприкінці 19-го століття велика ділянка землі між Малим Фонтаном і Аркадійською балкою (територія сучасної Аркадії) належала княгині Гагаріній, а також її трьом синам. Прізвище Гагаріних і тепер існує в одеській топономії — плато над Аркадійською балкою носить назву Гагарінське плато.

Саме завдяки заселенню місцевості тодішньою елітою нове поселення дістало «ідилічну» назву — Аркадія, в честь грецької історичної області Аркадії, яка вважалася місцем суцільного щастя, спокою, миру.

Розвиток Аркадії як курорту розпочався у 1893 році завдяки діяльності бельгійського підприємця, Еміля Комбью. Комбью був власником залізничних шляхів і засновником акціонерного трамвайного товариства в Одесі. Саме він примітив вигідне розташування Аркадії. На відміну від інших місцевостей в Одесі, Аркадія розташована в балці, завдяки чому на пляж можна потрапити минаючи приморські схили. Вже наприкінці 19-го століття до Аркадії було запущено кінний трамвай, який йшов Французьким бульваром оминаючи Гагарінське плато, потрапляв на самий пляж. Згодом цим маршрутом було запущено перший в місті електричний трамвай. На узбережжі Аркадії Комбью облаштував станцію електричного трамваю і ресторацію. У 1930 році ділянка балки, прилегла до пляжу, була облаштована під парк, а лінію трамвая прибрано. Таким чином трамвай робив кільце при вході до парку.

В той час в Аркадію була облаштована нова дорога. В додаток до Староаркадієвської дороги, яка вела від Ланжерону до Аркадії вздовж моря, була облаштована Новоаркадієвська. У 1985 році посеред останньої (на той час вже носила назву просп. Шевченка) було засновано площу із монументом «Крила Перемоги». Ділянку між площею і пляжем було перейменовано на вулицю Генуезьку — від площі до центрального входу до парку.

З початку 2010-х район Аркадія переживає справжній будівельний бум. І якщо перші висотки надали Аркадії вид європейських приморських міст, то в 2020 вона вже нагадує кам’яні джунглі китайських мегаполісів.

 

Фото Аркадія

 

Аркадіяна мапі