Траянові вали – це дуже спірна тема в історії і туризмі, проте дуже цікава. Той випадок, коли гід зобов’язаний викласти кілька версій походження цих оборонних споруд. Оборонні вали відомі на території Росії, України, Молдови, Румунії і навіть Північної Америки.
Деякі дослідники вважають, що вали були зроблені з великими трудозатрамі, тому що при при розкопках виявляються колоди під шаром землі. Однак цілком можна зрозуміти, що при паводках і повенях на річках, вода переносить не тільки величезні обсяги землі, а й вивертає дерева з корінням, навіть дуже великі дерева.
Суперечки точаться навіть про направлення Траяновими вала. Жителі нинішньої України (до цього Бессарабії) оборонялися від римлян провінції Мезія. Або країна Дакия оборонялася від Великої Скіфії. Встановити неможливо.
Троянів вал дуже цікавий об’єкт пошукового туризму з металодетектором. Чому? – Можливо знайти стародавні монети, зброя та інші артефакти, які дозволять з’ясувати час і сенс цих оборонних споруд.
Самі по собі трудові витрати на Траянових валах занадто великі. Це зрозуміє людина з інженерно-будівельною освітою.
Людина з військовою освітою зрозуміє, що спочатку природа створила ці вали. А потім розумні люди зміцнили їх додатково. Були побудовані дерев’яні оглядові вежі, укриття і житлові приміщення для охорони. Митні пункти.
Цивілізація півдня України слабо вивчена, мало що можна знайти в науковій літературі, навіть і в Інтернет. Туризм пізнавальний в Одеській області тільки починається.
Причини об’єктивні. При Російської імперії і тим більше при Радянській владі вважалося, що всі міста в Північному Причорномор’ї заснували Потьомкін і Катерина. Однак зараз опубліковані польські і арабські джерела. З їх допомогою можна зрозуміти і римську експансію на землю нинішньої України. І цілком зрозуміло, що не вийшло. Навіть не вийшло у царя Македонії Філіппа. Батька великого Олександра. Загалом тема дуже цікава для подорожей, екскурсій, пошуку скарбів, дипломних робіт в туризмі, дисертацій.
Імператор Траян згадується в літописах Київської Русі і народній творчості України.

 

Фото Траянів вал

 

Траянів вал на карті