Підземна церква Іоанна Сучавського споруджена над джерелом, на місці, де за легендою, в 1330 році бив убитий генуезький купець Іван з Трапезунда, який відмовився прийняти мусульманство.

За слов’янському переказами купець Іван з Трапезунда, що жив на початку XIV століття, вів торгівлю в золотоординському Акермані. Іоанн відмовився прийняти іслам, був підданий жорстоким тортурам. Його прив’язали до дикого коня, який ніс його по місту. Смерть Іоанна була страшною – йому відрубали голову. Вночі місце навколо останків освітилося. Саме тіло було поміщено в невелику каплицю у церкві Іоанна Предтечі, пізніше нетлінні мощі були викуплені молдавським воєводою Олександром, перевезені до столиці князівства – м Сучави (сучасна Румунія), де зберігаються і по сьогоднішній день в монастирі Георгія Побідоносця.

У 1884 р за клопотанням аккерманського священика Іоанна Енакевіча, настоятеля Миколаївської церкви, частка мощей була перевезена в м Аккерман. Спочатку над джерелом була споруджена каплиця з каменю, вибілена з усіх боків. У каплиці знаходилася велика старовинна ікона, яка зображує святого Великомученика Георгія.

Ім’я Іоанна Сучавського за часів татаро-монгольського, а потім турецького ярма в Молдавії було символом вірності своїм переконанням – християнства.

Цей джерело в народі ще називають «Параска криниця», «Свята криниця», «Параски джерело» за легендою в честь дівчини з бідної християнської сім’ї, яка не хотіла бути наложницею градоначальника. Парасковія гаряче просила Бога про позбавлення від переслідували її євнухів. І камінь під нею разверзся, прийнявши в свої надра, а на цьому місці забило джерело з холодною і цілющою водою, сьогодні до нього приїжджають з усіх околиць – скупатися і набрати з собою святої води.

В кінці 19 століття над підземною церквою був споруджений павільйон в формах візантійської культової архітектури. У Південно-Західному кутку церкви розташовується прямокутний колодязь, викладений з каміння. Пам’ятник дуже своєрідний, що не має аналогів в архітектурній спадщині України. Підземна церква Іоанна Сучавського має важливе значення в історії православ’я краю. У зимовий час працює з 9.00 до 17.00, в літній – з 8.00 до 20.00.

 

Підземна церква Іоанна Сучавського фото

Підземна церква Іоанна Сучавського на мапi