Тіра займала вигідне географічне положення і відігравала важливу роль в античній торгівлі Північного Причорномор’я з часу виникнення першого поселення в VII-VI ст. до н. е. Але про Тир як про місто можна говорити лише з V ст. до н. е. Залишки стародавньої Тіри знаходяться під Аккерманській фортецею, прікрепостной площею і прилеглими до неї вулицями, де на піднесеному і захищеному місці розташовувався акрополь. Пріліманная, торгова частина міста і порт зруйновані як водами, так і пізнішими спорудами. На місці акрополя пізніше була споруджена середньовічна фортеця. Тіра була заснована переселенцями з Мілета. VI ст. до н. е. – III ст. до н. е. – час найбільшого розквіту економіки (землеробство і виноградарство, ремесло, рибальство, торгівля з населенням Придністров’я) і культури Тіри, місто карбував і власну монету, не тільки з міді і бронзи, а й золоті статери (3 типи), а також срібні драхми.

У II столітті до нашої ери Тірою управляли місцеві царі, чиї імена фігурують на його монетах. В середині I століття до н. е. місто зруйнували гети.

В середині I століття н. е. місто було відновлено римлянами, імовірно в правління Нерона, і в подальшому входив до складу провінції Нижня Мезія. Місто повернув своє колишнє значення. Карбування власних монет в місті тривала з невеликими перервами з часу імператора Доміціана (81 р. Н.е..) До кінця правління імператора Олександра Севера (235 р. Н.е..). Монети Тіри цього періоду – мідні з портретами членів імператорського будинку Римської імперії. В цей час в Тирі розташовувався невеликий загін римських легіонерів.

У другій половині III століття місто піддалося нашестю готовий, але археологічні знахідки показують, що римляни залишалися там до кінця четвертого століття (при Феодосії I). Вважають, що місто загинуло в результаті нашестя гуна. У 376 р гуни форсували Дністер і через Буджакського степу кинулися до кордонів Римської імперії. Найпізніша римська монета з Тіри відноситься до часу правління імператора Валентиниана (364-375 рр.) І в даний час є останнім точно датованим предметом з розкопок цього античного центру.

Археологічні розкопки городища Тіра ведуться з початку XX століття.

 

Античне городище Тіра фото

 


 

Античне городище Тіра на мапi